Revalüasyon Nedir?

Revalüasyon nedir? Revalüasyon, bir ülkede kullanılan resmi para biriminin yurtdışındaki diğer paralar karşısında değerinin artmasıdır. Devalüasyonun tersidir diyebiliriz. Devalüasyon hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, devalüasyon nedir yazımı inceleyebilirsiniz. Revalüasyonun sözlük anlamı ‘’değer kazandırma’’dır. Bu kavramı ekonomi konuları içerisinde çok duyabilirsiniz. Peki revalüasyon neden yapılır?

Bir ülkede eğer denge fazlası varsa, revalüasyon yapılır. Çünkü denge fazlalığı olması ekonomiler için aslında iyi bir şey değildir. Bu yüzden dengeyi sağlamak ve enflasyonun yükselmesini önlemek amacıyla revalüasyon yapılır. Revalüasyon yapacak ülkelerin sabit kur sisteminde olmaları gerekir ve sağlam bir ekonomik altyapılarının olması gerekir.

Revalüasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Revalüasyon nedir
Revalüasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Revalüasyon nedir diye genel olarak inceledikten sonra revalüasyon nasıl yapılır ve sonuçları nelerdir inceleyelim.

Revalüasyonun yapılabilmesi ülkede ihracatın çok, ithalatın az olması gerekir. Bu durumda hükümet revalüasyon kararı alır. Ardından altın ve döviz kurları ucuzlamaya başlar. Ülke para birimi değer kazanır. Ülke para birimi değerlenince, yerli ürünlerin fiyatları artmaya başlar. Yurtdışındaki mallar yurtiçindekilere göre daha ucuz gelmeye başlar. Bu yüzden yerli mallar yerine dışarıdaki mallar daha cazip hale gelir ve dışarıdan alınır. Dolayısıyla revalüasyonla beraber ithalat artar, ihracat düşer.

Revalüasyonun en önemli sonuçlarından biri değersiz olan para ile beraber gelebilecek enflasyonun, ithalat ve ihracat dengesi sağlanarak yükselmemesini sağlamaktır. Enflasyon belirli bir seviyede tutularak ticaretin azalmaması sağlanır.

Revalüasyon Örneği

Ülkemizde yakın dönemde olmasa da geçmişte revalüasyon ve devalüasyon uygulamaları olmuştur. Revalüasyon sonucunda Dolar ne olur aşağıdaki örnekte inceleyelim.

Revalüasyona basit bir örnek verirsek;

1 Dolar şuan = 4,80 TL

Revalüasyon kararı alınınca

1 Dolar = 4,40 TL olabilir.

Revalüasyonun Olumsuz Etkileri

Ravalüasyonun olumlu sonuçlarının yanında olumsuz sonuçları da vardır. Ülke para biriminin değer kazanmasıyla beraber ülke içindeki rekabet kötü etkilenebilir. İthalat artıp, ihracat azaldığı için yerli yatırımcılar daha az ticaret yapabilir duruma gelebilirler. Ayrıca paranın tam olarak değeri belli değildir. Çünkü Merkez bankası tarafından bir müdahale yapılarak paranın değeri artırılmıştır. Para Merkez Bankasının kontrolündedir. Elini üzerinden çektiğinde tekrar düşüşe geçebilir. Bunun için dikkat edilmezse zarar getirebilir.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir