Altın Fiyatları Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi? | Analiz ve Yorumlar

Altın fiyatları ne olur, altın yükselir mi düşer mi gibi sorular klasik Türk yatırımcısının aklını en çok kurcalayan sorunlardandır. Bu yüzden altın fiyatları uzman görüşleri yatırımcılar tarafından sıkça takip edilir.

Çünkü yüzyıllardır alışageldiği üzere halkımızda yastık altı yatırım olarak tabir edilen altın alıp saklama alışkanlığı var. Bunun yanı sıra altın al-sat işlemleri yaparak kazanç sağlamaya çalışan bir yatırımcı kitlesi de var.

Dolayısıyla bu insanların hepsi altın ne zaman almak gerekir diye düşünüyor. Altın fiyatları ne olacak diye takip ediyor.

Altın ne olacak, bugün ne olur, bu hafta ne olur gibi sorulara cevap bulmak için bu sayfada yer alan analizleri ve güncel altın yorumlarını kaçırmayın.

Peki altın bu hafta ne olur? Yatırımcılar olarak biz nasıl önlem alabiliriz? Bu yazımda altının durumu hakkında çok detaylı bilgiler bulabileceksiniz. Ayrıca yazının hemen altta yer alan turuncu çerçeveli kısımda Olive Markets analiz ekibinin günlük altın analizini okuyabilirsiniz.

2020’de Altın Fiyatları Ne Olur – Yorumlar Ne Yönde?

Haziran 2019’da gerçekleştirilen FED toplantısından fazla güvercin kararlar çıkması sonrası ons altın fiyatları da hızlı bir yükseliş yaşayarak son 5 yılın zirvesini gördü. 1400 dolar seviyelerine çıkan ons altın fiyatları sonrasında bir miktar düşme yaşadı.

Aşağıdaki grafikte ons altının son yıllardaki durumunu görebilirsiniz.

altın fiyatları ne olur uzman görüşleri

Altının 1400 seviyelerine kadar olan rallisindeki en önemli sebep ticaret savaşlarıydı. Özellikle Huaewei’ye karşı ABD yaptırımları altın fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştu. Ardından FED’den gelen güvercin açıklamalar nedeniyle altını son yılların zirvesinde gördük.

Ardından bu ralli devam ederek ons altının 1550 dolar seviyelerine kadar çıkmasını sağladı. Ocak 2020 itibariyle ons altın 1500 dolar seviyesinde kendine yer bulmuş durumdaydı.

Şubat ayına girdiğimizde ABD-İran arasındaki gerginlik ve Çin’de ortaya çıkan Coronavirüs’ün de etkisiyle 1575 dolar seviyelerine kadar yükselişler gördük. Bu da son 7 yılın zirvesi anlamına geliyor.

2023 yılında altın fiyatları ne olur diye düşünen ve buna göre yatırım planı yapan bir kitle de var. Ancak yukarıdaki grafiğe baktığınızda ons altın fiyatları için durumun çok da öngörülebilir olmadığını görebilirsiniz. Özellikle 3-4 yıl sonrasını konuşmak biraz risk almak olacaktır. Ancak Altın fiyatları ne olur 2020 için aşağıdaki günlük analizler yardımcı olacaktır.

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Altın’da Yön Neresi? – 9 Nisan 2020

Küresel piyasalarda salgının yaratmış olduğu tedirginlik ile birlikte altın fiyatlarındaki dalgalı seyrin devam ettiğini gözlemliyoruz. Ayrıca, geçtiğimiz gün spot altın ile vadeli fiyat arasındaki farkın tekrardan açılmasıyla altın yatırımcısının temkinli davranışları dalgalı seyrin devam etmesine neden oldu. Peki altın ne zaman almak gerekir?

Dün akşam saatlerinde ise FED’in yayınlamış olduğu son toplantının tutanaklarını takip ettik, ekonominin FED’in hedeflerine doğru gelene kadar faizlerin düşük kalacağını söylemesi altın fiyatları açısından kritikti. Teknik olarak baktığımızda ise, hafta başından bu yana $1655 direncinin üzerinde kalıcılık sağlayamayan altın için bu seviyenin geçilmesiyle birlikte yukarı yönlü hareketlenme hızlanabilir.
Destek: 1647, 1642, 1638
Direnç: 1655, 1658, 1664

Altın Ne Olacak? – 7 Nisan 2020

Veri akışı olarak sakin bir güne başladık. Bugün açıklanacak veriler, salgın öncesi döneme ait veriler olduğu için piyasa tarafından çok fazla tepki gösterilmeyebilir.

Geçtiğimiz haftadan itibaren güçlü bir görüntü çizen altın yükselişine ara vermeden devam ediyor. Dün özellikle akşam saatlerinde ki dolar endeksindeki düşüş ile birlikte 1660 seviyelerini test eden altın gece asya piyasasının açılması ile 1674 seviyesini test etti.

Teknik olarak baktığımızda 1700 seviyelerinden geri çekilen Altın düşüş trend çizgisinin üstüne çıkmış ve 1620 seviyesini geçerek yükselişine hız kazandırmış olarak gözükmekte. 1660 seviyelerinde bulunan altın için özellikle yukarıda 1675 seviyesi önemli bir direnç noktası, bu noktanın geçilmesi tekrar alımların hızlanmasına neden olabilir.
Destek: 1645, 1620, 1608
Direnç: 1675, 1690, 1700

Altın 1615$ Direncini Zorluyor – 3 Nisan 2020

ABD’de işsizlik maaşı başvurularındaki gelen rekor artışın salgının ekonomik etkilerinin de artmasından ve yarattığı endişeden dolayı güvenli liman alımları ile birlikte ons altın fiyatlamasında tekrar $1600 üzerine çıkıldığını gördük. Peki altın yükselir mi?

Özellikle geçtiğimiz haftalardaki altın üretim rafinelerindeki yaşanan kapanma ile ”nakde dönüş” etkili olmuş ve sert geri çekilmeler yaşanmıştı. Ancak salgına yönelik yaşanan gelişmeler ve küresel ekonomilerden gelen veriler tekrar alımları getirdi.

Bugünün gelişmelerinde ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri altın için de önemli olacak. Beklenti altında kalabilecek veriler yükselişlerin devamını sağlayabilir.
Destek: 1600, 1592, 1587
Direnç: 1615, 1622, 1630

Altın Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 27 Mart 2020

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda nakde dönüş hareketinin ardından sert çekilme gözlemlediğimiz altın bu haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor. Peki önümüzdeki hafta altın fiyatları ne olur?

Avrupa’daki önemli altın üreticilerinin üretimim durdurma kararı ile fiziki altına ulaşmada yaşanan zorluklar ile birlikte yukarı yönlü hareketlenme sertleşti. Düne baktığımızda ise, ABD’den gelen işsizlik maaşı başvurularının 3 Milyonun üzerinde gelmesi ile tarihin en kötü verisi gerçekleşmiş oldu.

Bununla birlikte altına olan talebin artmasıyla da fiyatlarda yeniden $1640 seviyesinin üzerin test edildi. Gün içerisinde yine ABD’den gelecek olan kişisel gider verisi sonrası hareketlenmeler artabilir. Ayrıca, küresel piyasalarda salgına yönelik atılacak adımlar da takibimizde olacaktır.

Teknik olarak baktığımızda, yukarı yönlü hareketlenmenin devam ettiği altın fiyatları için $1600 seviyesinin üzerinde kaldığımız sürece geri çekilmeler alım ile değerlendirilebilir.
Destek: 1620, 1615, 1604
Direnç: 1630, 1636, 1642

Altın’da Son Durum – 26 Mart 2020

Amerika Merkez Bankası FED’in sınırsız parasal genişleme hamlesi ile altın ons fiyatında tırmanış görmüştük. Sonrasında ise ABD Senatosunun, koronavirüs salgının hem insani hem de ekonomik hasarlarını gidermek için hazırlanan 2 trilyon dolar büyüklüğündeki tarihi teşvik paketini onaylaması ile birlikte altın fiyatında geri çekilmeler yaşandı. Peki altın yükselir mi?

ABD Başkanı Donald Trump’da paket kongreden geçip masama gelir gelmez imzalayacağım.” ifadesini kullandı. Bu haber akışlarının etkisi ile altın ons fiyatında $1600 altına sarkmalar görebiliriz ancak bugünün önemli ekonomi gelişmelerinde ABD tarafından büyüme rakamları ve haftalık işsizlik başvuruları verisinin geleceğini hatırlatalım.

Beklenti altı gelebilecek rakamlar emtiaya tekrar alımları getirebilir.
Destek: 1600, 1594, 1582
Direnç: 1615, 1622, 1633

Altın Yorumları – 25 Mart 2020

Amerika Merkez Bankası FED’in sınırsız parasal genişleme ve şirketlere, kamuya hatta yerel yönetimlere kredi akışını güvenceye almak için yeni programlar oluşturma hamlesi dolar endeksini zayıflatınca ons altın fiyatında da yükselişler gelmiş ve $1630’a kadar bir hareket yaşanmıştı.

Peki bundan sonraki süreçte altın yükselir mi? Güne başlarken son zamanlarda ABD’de tartışma konusu olan salgının etkilerini azaltmak için hazırlanan 2 trilyon dolar değerinde vergi indirimleri ve harcamayı içeren kurtarma paketi konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardığı haberinin altın da geri çekilmelere neden olduğunu görüyoruz.

Gün içerisinde teşviklerin etkisi ile bir miktar satışlar gelebilir ancak teknik olarak $1600’ün altına sarkmalarda $1582 desteğinin önemini koruyacağını düşünüyoruz.
Destek: 1600, 1594, 1582
Direnç: 1615, 1622, 1633

Koronavirüs Altında Yükselişi Sınırlıyor – 18 Mart 2020

Geçtiğimiz hafta “ nakde dönüş” ile birlikte Altında sert düşüşler gördük. Amerika’dan gelen sürpriz faiz indirimi ve teşvikler ile kısmi toparlanmalar gözüken Altın’da yine de 1450 seviyeleri test edilmiş ve bu seviyelerden toparlanmaların olduğu gözlemlenmişti. Dün ise özellikle Amerika piyasalarının açılışından sonra Trump’ın gece açıklamasında resesyon ile ilgili söylediği dip not fiyatlandı ve tekrar güvenli liman olarak görülen Altın’da alımlar geldi. 1550 seviyesini test eden altın şuan 1510 seviyesinde fiyatlansa da teknik olarak baktığımızda 1500 seviyesinin önemli destek noktası olduğu gözükmekte. Bu seviye aşağı yönlü geçilmez ise alım fırsatı olacaktır.
Destek: 1500, 1485, 1465
Direnç: 1520, 1535, 1550

Altın Fiyatları Sert Düştü! – 17 Mart 2020

Yeni tip korona virüsüne (Covid-19) yönelik piyasada tedirginlik devam ederken altın fiyatları geri çekilmeye devam ediyor. Peki Koronavirüs sonrası altın fiyatları ne olur? Geçtiğimiz Cuma günü başlayan nakde dönüş hareketi ile birlikte sert satışların görüldüğü altında hafta başında FED’in sürpriz faiz indiriminin etkisiyle kısa vadeli bir toparlanma hareketi gözlemlendi.

Ancak piyasalarda oluşan nakde dönüş hareketinin dünde kaldığı yerden devam etmesiyle altın fiyatları Aralık ayında görülen seviyelerine geriledi. Geri çekilmenin devamında $1460-$1450 seviyeleri kritik önem taşımakta ve bu seviyelerin altında gecelik kapanışlar panik işlemleri ve satışların artmasına neden olabilir.

Özellikle $1450 seviyesi aşağı yönlü geçilmediği sürece geri çekilmeler de tepki alımları ile karşılaşabiliriz.

Destek: 1474, 1466, 1450
Direnç: 1500, 1515, 1520

Altın Haftayı Nasıl Kapatıyor – 13 Mart 2020

Dün Altın’da teminat kapatma çağrısı ile birlikte satış baskısına giren Altın’da sert düşüşler gördük. Amerika piyasalarında devre kesicilerin devreye girmesi üzerine FED tarafından 500 Milyar dolar tutarında 3 aylık ve 1 aylık repo işlemleri gerçekleştireceğini açıklaması Altında ki baskılar devam ettirdi. Fed tarafından yapılan bu piyasaya likidite girişi ay boyunca her hafta devam edecek. Tüm dünya merkez bankalarının virüs ile ilgili belli adımlar atması piyasayı biraz sakinleştirse de 2008 yılından beri görülen en büyük ekonomik kriz durumunun gidişatını geçici olarak duraksatmış gibi gözüküyor. 1550 seviyesini test eden Altın şuan 1588 seviyelerinde. 1600 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi alımları tekrar hareketlendirebilir. 1550 seviyelerine çekilmeler ise alım için fırsat yaratabilir.
Destek: 1565, 1550, 1535
Direnç: 1600, 1610, 1630

Altın Hafif Toparlanıyor – 11 Mart 2020

Dün Amerika Başkanı Trump’ın koronavirüse karşı ekonomik olarak önlemler alacağını belirtmesi ile birlikte dolar endeksinde artış ile birlikte Altın’da kısmi düşüşler olduğunu gördük. Peki altın ne olacak?

Altın ise pazartesi günkü açılış ile birlikte yaptığı hareketin düzeltmesi niteliğinde dün de kademeli olarak düşüşüne devam edip tekrar 1640 seviyelerini test etti. Bu seviyelerden destek bulan Altın tekrardan 1660 seviyelerinde.

Koronavirüs salgınındaki yayılma hızı aralıksız devam etmekte her geçen gün salgının devam etmesi ve ölüm sayısındaki artış Altın’daki değer kaybını baskılamakta ve risk iştahı ile birlikte altını tekrar yukarı çekmekte.

Teknik olarak baktığımızda 1662 seviyelerinde bulunan Altın için 1640 seviyelerine kadar kısmi düşüşler olsa da bu düşüşler alım fırsatı yaratabilir.
Destek: 1655, 1640, 1625
Direnç: 1666, 1672, 1680

Altın Fiyatlarında Son Durum – 10 Mart 2020

Altın fiyatları dün Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol kargaşasının endişesi ve koronavirüsün yayılma hızındaki artışın önlenememesi nedeniyle çok sert yükselişler gerçekleştirmişti. Bundan sonraki süreçte altın yükselir mi?

Petrolün çökmesi, ABD’de Hazine tahvil getiri eğrisinin ilk kez bütün olarak yüzde 1’in altına inmesi ile birlikte altın $1700 üzerine fiyatlamıştı. Bugün ise kar satışlar ile birlikte bir miktar geri çekilmeler geldi. Günün haber akışlarında ise; Goldman Sachs, Fed’in gösterge faizi tekrar 2015 yılındaki rekor düşük seviyeye indirebileceği tahmininde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilerini giderebilmek için gelir vergisinde indirime gitmeyi planlandığını, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenecek kişilerin saatlik çalışma ücretlerinde iyileştirme olacağını ve ‘’çok büyük bazı ekonomik adımlar’’ atacaklarını söyledi. Gelen bu haber akışlar ile birlikte gün içerisinde altın ons fiyatında bir miktar geri çekilmeler yaşanabilir.
Destek: 1650, 1643, 1640
Direnç: 1663, 1670, 1675

Altın 2013’ten Beri En Yüksek Seviyesine Yükseldi – 6 Mart 2020

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısındaki artış ayrıca Avrupadan ve diğer ülkelerden de vaka sayısına yönelik gelen haberler küresel piyasalarda da endişeyi iyice artırıyor. Peki önümüzdeki süreçte altın ne olur?

Alınan tedbirlere rağmen Kovid-19 salgınına ilişkin virüsün iki farklı alt versiyonun tespit edildiğinin açıklanması ile oluşan panik güvenli liman altın ons fiyatınıda tekrar $1670 üzerine fiyatlamış durumda. Ekonomik gelişmelere baktığımız da ise bugün ABD tarafından gelecek Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verisi önemli olacak.

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan ekonomisinin koronavirus nedeniyle hasar almasının mümkün olduğunu söylemesi ile de gelecek olan bu veriler piyasada hareketlilik yaratabilir. Gün içerisinde geri çekilmeler yaşansa da altın için güçlü görünümün korunmasını bekliyoruz.
Destek: 1668, 1665, 1660
Direnç: 1680, 1685, 1689

Altın, Fed Sonrası Yükseldi – 4 Mart 2020

Dün ABD Merkez Bankası FED ani bir karar ile politika faizinde 50 baz puanlık indirime gitti. Fed’den yapılan açıklamada “Koronavirüsün ABD ekonomisi için gelişen riskler oluşturduğu vurgulanırken virüs riskleri nedeniyle faiz indirimine gidildiği belirtildi. Kararın oybirliği ile alındığı ifade edilirken, “ABD ekonomisinin temelleri sağlam kalmaya devam ediyor ve Fed genişlemeyi desteklemek için uygun politikayı sürdürecek” ifadeleri kullanıldı.

Açıklanan bu kararların FED’in planlı toplantı öncesi gelmesi küresel piyasada da bir süre şok yarattığını söyleyebiliriz. Bu etki ile de altın ons fiyatında hızlı bir yükseliş geldi. Peki altın daha artar mı?

ABD’de dün Başkanlık yarışına dair Joe Biden’ın adaylık yarışında sürpriz geri dönüşü Süper Salı seçim sonuçlarını değerlendirmesi olarak piyasada takip edildi. Bugün ise ABD Faiz Kararları sonrası hem Kanada Merkez Bankasının Faiz Duyurusu hem de diğer bankalardan koronavirüsün ekonomilere olan etkisini azaltabilmek için gelebilecek olası açıklamalar takip edilecek. Altının gün içerisinde geri çekilmelerinde tekrar alımların geldiğini görebiliriz.
Destek: 1635, 1629, 1625
Direnç: 1650, 1655, 1660

Altın Fiyatlarında Son Durum – 3 Mart 2020

ABD’de Fed’in faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentiler her geçen gün güçleniyor. Goldman Sachs Group’un değerlendirmesinden sonra JPMorgan Chase & Co raporunda da koronavirüsün ABD içinde ve dünyada yeni ülkelere yayılması ile birlikte, Fed’in Mart ve Nisan aylarındaki toplantılarında faiz indirimine gidebileceği ve sıfır seviyesine yaklaşabileceği tahmininde bulundu.

Altın bu hafta ne olur? altın ons fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan koronavirüs ile ilgili ölüm ve vaka sayısındaki artışa yönelik haberler gelmeye de devam ediyor. Virüsün yarattığı ticari ve büyüme yönlü etki düşünüldüğünde Dünyanın büyük Merkez Bankalarından müdahele gelebileceğine ilişkin haber akışları ve FED’den faiz indirimi beklentisi altın fiyatlarında da bir miktar geri çekilmeye neden oluyor.

Gün içerisinde bu geri çekilmeler bir miktar daha devam edebilir ancak şimdilik altının güçlü görünümünü koruyabileceğini düşünüyoruz.
Destek: 1582, 1575, 1570
Direnç: 1605, 1612, 1615

Altın Hafif Yükseliyor – 27 Şubat 2020

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 82 bin 100’ü geçmesi küresel piyasalarda da endişe yaratıyor. Son olarak ABD sağlık birimlerinin kaynağı belli olmayan ilk koronavirüs vakasını açıklaması, hastalığın artık tüm dünyada etkin olmaya başladığını gösteriyor. Bundan sonraki süreçte altın fiyatları ne olur?

ABD Başkanı Donald Trump’da “Bu hastalık yayılırsa ne yapmamız gerekirse yapmaya hazırız. Ama ABD halkına karşı risk oldukça az.” dedi. Ayrıca Trump koronavirüs konusunda uzmanlarla çalışması için Başkan Yardımcısı Mike Pence’i görevlendirdiğini açıkladı. Bu haber akışları ışığında altın ons fiyatınında gün içerisindeki geri çekilmelerinde alımların devam edebileceğini düşünüyoruz.
Destek: 1645, 1640, 1635
Direnç: 1655, 1665, 1680

Altın “Virüs” Gelişmeleriyle Sert Dalgalandı – 25 Şubat 2020

Haftanın ilk işlem gününde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarının artması ve farklı ülkerelere yayıldığına yönelik haber akışları büyük bir endişe yarattığından altın ons fiyatınında $1689’ye kadar çıktığını gördük.

Bu fiyatlamadan kar satışları ile hafif gerilemeler yaşansa da akşam saatlerinde Çin’in Rusya Büyükelçisi’nin virüse karşı yapılan aşı çalışmalarının olumlu gittiğine yönelik haberler satışların devamını sağladı. Peki altın ne zaman düşer?

Ancak bu haberlerin Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan tarafından teyit edilmesi gerektiğini de hatırlatalım. Ekonomi tarafına bakacak olursak bugün ABD tarafından gelecek güven endeksi verileri fiyatlamalarda etkili olabilir ancak koronavirüs haberleri altın için asıl gündem maddesi olmaya devam edecek.
Destek: 1635, 1627, 1623
Direnç: 1650, 1657, 1660

Altın Fiyatları Haftaya Çok Sert Yükselişle Başladı – 24 Şubat 2020

Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı ve vakalardaki görülen artış küresel piyasalarda da büyük bir endişeye neden oluyor. Son olarak virüsün Avrupa’ya ve diğer ülkerede yayılması paniği de artırdı. Peki altın ne zaman almak gerekir?

İtalya’da koronavirüs salgınından etkilenenlerin sayısının 79’u buldu. İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümet, vaka sayısının yoğun olduğu salgın bölgelerinde giriş ve çıkışları sınırlandırma kararı aldı.

Çin Devlet Başkanı Cinping’de , Kovid-19 salgınının “hala acımasız ve karmaşık” durumda olduğunu bildirdi. Gelen bu haber akışları küresel piyasalarda da güvenli limanlara olan alışlara hız kazandırdı. Virüsün küresel büyümeyi vuracağına yönelik artan endişeler altının ons fiyatını $1680 üzerine fiyatladı. Gün içerisinde geri çekilmelerde alımların devam edebileceğini düşünüyoruz.
Destek: 1660, 1655, 1650
Direnç: 1668, 1675, 1680

Altın’da Yükseliş “Virüs” Etkisiyle Sürüyor – 20 Şubat 2020

Koronavirüs salgınının Çin dışında da hızlı yayıldığına ilişkin sinyaller riskten kaçışı tetiklemeye devam ediyor. Japonya’da koronavirüsten dolayı ölümlerin yaşandığı haberi ve

Güney Kore’de vaka sayısının hızlı artması, virüsün Çin dışında yayıldığına ilişkin endişeleri artırdı. Altın bu endişe ortamında sert yükselişler ile $1613 dolaylarına çıktı. Güne başlarken ise Çin’in, koronavirüsün etkilerini gidermek için bir dizi gevşeme adımı atmasının ardından gösterge kredi faizlerini de düşürdüğü haberi alındı.

Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) , bir yıl vadeli gösterge kredi faizi yüzde 4.15’ten yüzde 4.05’e düşürdü. Peki altın ne olacak? Gelen bu haber akışları altın için bir miktar geri çekilmeler getirebilir ancak koronavirüs tedirginliği ile güçlü görünümün korunacağını düşünüyoruz.
Destek: 1605, 1600, 1593
Direnç: 1608, 1612, 1617

Altın Çok Sert Yükseldi – 19 Şubat 2020

Altın fiyatları, dünyadaki en önemli Merkez Bankaları ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarından gelen küresel büyümeye ilişkin açıklamalar sonrası riskten kaçınma eğilimi ile birlikte yükseldi.

Son olarak Apple Inc.’nin çeyrek dönem satışlarının tahminlerin altında kalacağını açıklaması endekslerde satış getirirken güvenli liman altını da $1600’ın üzerinde fiyatladı. Bugün gündeme baktığımızda Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre,

Çin’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin ve vaka sayısındaki artışın devam ettiğini görüyoruz. Endişelerin sürdüğü ortamda altın ons fiyatında gün içinde kar satışları ile geri çekilmeler görebiliriz ancak güçlü görünümün devam etmesini bekliyoruz.
Destek: 1600, 1593, 1590
Direnç: 1604, 1610, 1614

Altın Haftaya Nasıl Başladı? – 17 Şubat 2020

Altının ons fiyatı Asya ülkelerinden gelen salgının ekonomik  büyüme üzerindeki olumsuz etkileri giderebilmek için ekstra teşvik sağlayacaklarına dair haber akışları ile haftaya geri çekilmeler ile başladı. Çin Merkez Bankası (PBOC) ticari bankalara orta vadeli fonlama sağlayarak uyguladığı 1 yıl vadeli krediler için faizi 10 baz puan düşürdü. PBOC bankalara 200 milyar yuan (29 milyar dolar) tutarında bir yıl vadeli kredi sağladı.  Faizi ise 10 baz puan düşürerek yüzde 3.15 ile 2017’den beri en düşük seviyesine çekti.  Ayrıca Hong Kong ve Singapur’un da benzer önlemler alabileceğine dair haber akışları da önümüzdeki günlerde Asya ülkeleri ekonomileri için takip edilecek. Haftaya $1578 seviyelerine geri çekilme ile başlayan altın için ABD’nin de tatil olduğu bugünde gündeminde virüs odaklı gelişmeler olacak. Teknik olarak bu seviyenin geçilmesi ile aşağıda $1574 fiyatlaması takip edilecek. Yukarı da ise $1585 direnci yükselişlerde takip edilecek seviye olacak.

Altın Sert Yükseldi, Ne Zaman Almak Gerekir?- 14 Şubat 2020

Korona virüsü ile ilgili gelişmeler küresel piyasa da etkili olmaya devam ediyor. Teşhis yöntemindeki gelişme vaka sayısında önemli bir artışa neden olmuştu. Bu haber ile birlikte ölüm hızındaki yavaşlama biraz güvenli liman olan altın da ki yükselişi dengelese de yeterli derece de olumlu gelişmenin olmayışı Altın’ın artışını destekliyor. Bugün ABD’den gelen perakende satışlar verileri manşette beklentilere paralel gelse de detaylarda özellikle kontrol grubunun %0 ile beklentilerin çok altında kalması Dolar için negatif oldu. Dolar’daki zayıflık da Altın fiyatlarına pozitif yansıdı ve Ons $1580 ile günün zirvesini gördü. Yukarı yönlü hareketlilik devam edebilir.
Destek: 1574, 1571, 1566
Direnç: 1585, 1587, 1590

Altında Hareketlilik Devam Ediyor, Yorumlar Ne Yönde? – 13 Şubat 2020

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) teşhis edilmesinde kullanılan yöntemlerin değişmesi ile birlikte son 24 saatlik zaman diliminde 14.840 yeni vaka tespit edildi. Ayrıca, son 24 saatte can kaybı 242 kişi olarak kaydedildi.

Bu haberler ile birlikte vaka sayısının 59.883’e can kaybı ise 1368’e yükseldi. Peki altın ile ilgili yorumlar ne yönde? Hafta başlangıcında piyasalarda oluşan risk alma iştahındaki artış ile birlikte güvenli limanlardan çıkışlar gözlemiştik bu da altın tarafında satışlara neden olmuştu. Dün virüs salgını ile gelen yeni haberler ile birlikte altında yeniden hızlı bir yükseliş görüldü ve $1575 seviyesinin üzeri test edildi. Gün içerisinde ABD’den gelecek enflasyon rakamları altın üzerindeki hareketlenmeyi artırabilir. Korona virüsünün yaratmış olduğu tedirginlik geçmediği sürece altın tarafında geri çekilmeleri alım ile değerlendirebiliriz.
Destek: 1571, 1566, 1560
Direnç: 1575, 1583, 1588

Altın Fiyatlarında Son Durum – 12 Şubat 2020

Altın 4 günlük yükseliş serüvenine dün ara vermiş gibi gözüküyor. Korona virüsü ile ilgili gelişmelerin yeterli olmayışı hatta dünya sağlık örgütünün yaptığı açıklamaların küresel riskin devam ettiğini ima etmesi altının yükselişini destekledi.

Dün açıklanan Amerika verileri ve Powell’ın konuşması altında fren yaptırdı ve yükselişin önünü kesip 1562 seviyelerine kadar geri çekilmesine neden oldu. Türkiye saati ile 18:00 FED Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği açıklamaları takip edeceğiz.

Peki altın fiyatları ne olur? Dünkü açıklamalarının aynısını yapması beklense de farklı bir konuşma tekrar altında hareketler görmemize neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda 1564 seviyesinin üzerinde kalan altın için korona virüs tedirginliği devam ettiği sürece düşüşler alım fırsatı yaratabilir.
Destek: 1564, 1562, 1558
Direnç: 1568, 1572, 1574

Altın Bu Hafta Ne Olur? – 10 Şubat 2020

Geçtiğimiz haftanın son işlem günün de ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam rakamlarının beklentinin üzerinde gelmesi ile satış baskısının oluştuğunu gözlemledik. Peki bu hafta altın ne olur?

Hafta sonu yeni tip korona virüsü salgını nedeniyle can kaybının 909’a vaka sayısının ise 40 binin üzerine çıkması ve son 24 saatte hayatını kaybeden kişi sayısının 97 olmasının getirmiş olduğu tedirginlik küresel piyasalarda altının güçlü durmasına neden oldu.

Teknik olarak baktığımızda ise kısa vadeli yükselen kanal içerisinde hareketlenmesini sürdüren Altın için virüs salgını ile ilgili pozitif gelişmeler olmadığı sürece geri çekilmelerde alım ile değerlendirebiliriz.
Destek: 1568, 1562, 1559
Direnç: 1573, 1577, 1582

Altın Haftayı Nasıl Kapatacak? – 7 Şubat 2020

Çin’in ABD ürünlerine yönelik tarifeyi düşüreceği yönündeki açıklamaları sonrası altın fiyatlarında geri çekilmeler görmüştük. Bu gelişmeye ek olarak Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz ay yaptıkları birinci aşama ticaret anlaşmasının yükümlülüklerine yönelik bağlılıklarının sürdürüleceğini belirtti. Peki önümüzdeki hafta altın ne olacak?

Son günlerde Çin’deki yeni tip koronavirüsün ticarete olan etkisinden de dolayı ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik değişimler olabileceğine dair haber akışları vardı. Gelen bu açıklamalar ile küresel piyasalara da güvence sağlandı. Bugün ise ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam verileri takibimizde olacak. Çarşamba günü Öncü ADP istihdam verileri iyi gelmiş ve Dolar’a pozitif yansımıştı.

ABD – Çin ticaret anlaşmasına yönelik açıklamalar ile birlikte bugünde gelebilecek iyi veriler altın fiyatlamalarında gevşemeye sebep olabilir.

Destek: 1560, 1555, 1550
Direnç: 1566, 1571, 1575

Altın Hafif Yükseldi – 6 Şubat 2020

Dün gelen koronavirüs aşısında ‘önemli atılım’ yapıldığına dair haberler piyasada kısa süreli pozitiflik yaratınca altın da geri çekilmeler gördük. Ayrıca dünün önemli ekonomi verilerinden ABD özel sektör tarım dışı istihdam değişimi (ADP) 291 bin ile beklentilerin çok üzerinde açıklanması bu satışları destekledi.

Bugün ise küresel piyasalarda olumlu karşılanan bir haber de Çin’in ABD ürünlerine yönelik tarifeyi düşüreceği yönündeki açıklamaları oldu. Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada , Çin ABD’den ithal edilen 75 milyar dolar değerindeki ürün için uygulanan tarifeleri 14 Şubat’tan itibaren geçerli olmak kaydıyla yarı yarıya düşüreceğini belirtti.

Peki altın ne olur? Gelen bu veri akışları piyasada olumlu karşılanabilir ve altının yükselişlerinde geri çekilmeler yaratabilir.
Destek: 1555, 1550, 1547
Direnç: 1560, 1566, 1571

Altın Korona Virüsü Haberleriyle Dalgalandı – 5 Şubat 2020

Hafta başında 1590 seviyelerinde başlayan altın korona virüs ’ün de etkisiyle bu seviyeleri görmüş ve Çin tarafından olumlu haberler gelmese de ölüm hızındaki yavaşlama ve tedaviye olumlu cevap veren kişi sayısındaki artış piyasa tarafından olumlu hava estirdi ve altın fiyatlarını 1550 seviyesine kadar düşmesine neden oldu.

Bugün Amerika tarafından açıklanacak olan Ocak Ayı ADP Özel Sektör İstihdam Değişimi ve ABD Ocak Ayı ISM Hizmet Endeksi verileri ile birlikte altın hareketi hızlanacaktır. Teknik olarak baktığımızda 1555 seviyesinin üzerinde fiyatlanan altın için 1555-1571 bandında hareketler görebiliriz.

Destek: 1555, 1550, 1547
Direnç: 1560, 1566, 1571

Altın Bu Hafta Ne Olur? – 3 Şubat 2020

Geçtiğimiz haftayı sonlandırırken Çin’de giderek kötüleşen korona virüs salgınından dolayı uzatılan tatilin bitmesi ve Çin borsasının açılışında kayıplar yaşanması beklentisi ile Altın $1590 üzerinde haftayı kapatmıştı. Haftasonu ise ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgınında ölü ve virüsten etkilenenlerin sayısı ile ilgili artış olduğuna dair açıklamalar yapıldı. Çin hükümetinin ve Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan destek önlemleri ile ilgili açıklamalar haftaya başlarken altına bir miktar destek olduğunu ve gevşemelerin geldiğini görüyoruz. Çin Merkez Bankası’da borçlanma maliyetlerini 10 baz puan düşürerek likiditeyi bol tutmak istemesiyle finansal sisteme nakit enjekte ediyor. Hem virüsün yayılmasına önlem alınmaya dair yapılan çalışmalar hem de Çin ekonomisinin açılışta kayıpları azaltmaya yönelik hamleleri altının bir miktar gevşemesine neden olabilir. Ancak güçlü görünümün şimdilik korunabileceğini düşünüyoruz.
Destek: 1575, 1567, 1559
Direnç: 1580, 1585, 1588

Altın Haftanın Son İşlem Gününde Yükseldi – 31 Ocak 2020

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs endişeleri ile güçlü seyir eden altın dün ABD’den gelen veriler sonrası geri çekilme yaşadı. Önümüzdeki günlerde altın düşer mi çıkar mı?

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019’un son çeyreğinde GSYH yıllıklandırılmış bazda % 2.1 arttı. Ekonomi 2019 yılınının tamamında % 2.3 büyüdü. Veriler sonrası $1572 seviyelerine kadar geri çekilen altın sonrasında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), virüs ile ilgili küresel acil durum ilan etmesi ile tekrar yükselişe geçti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus yaptığı açıklamada, uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan edilmesinin nedeninin Çin’in salgına karşı verdiği mücadeleden ziyade diğer ülkelerdeki hazır olmayan sağlık durumu olduğunu söyledi. Bu haber akışları neticisinde gün içerisinde altının güçlü görünümünü korumasını bekliyoruz.

Destek: 1567, 1563, 1559
Direnç: 1575, 1580, 1585

Altın Sert Dalgalandı – 30 Ocak 2020

ABD Merkez Bankası beklentilere paralel olarak politika faizinde değişikliğe gitmeyerek federal fonlama oranını yüzde 1.50 – 1.75 aralığında bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell’da gelecek aylarda enflasyonun yüzde 2’ye doğru hareket etmesini beklediklerini söyledi. Powell, küresel büyümenin dengelendiğine dair bazı sinyaller olduğunu ancak Çin’deki koronavirüsün ekonomik aktiviteyi etkileyeceğini ve makro ekonomik dengesizlik oluşturacağını söyledi.

Kararlar ve toplantı sonrası Altın fiyatlamasının tekrar yükseldiğini gördük. Gün içerisinde geri çekilmeler gelse de Altın ile ilgili yorumlar yükseliş yönünde.

Destek: 1575, 1567, 1559
Direnç: 1580, 1585, 1588

Altın Güvenli Liman Olarak Talep Görmeye Devam Ediyor – 29 Ocak 2020

Çin’de yeni tip koronavirüs salgının küresel piyasalardaki etkisi devam ediyor. Dün Hong Kong’un, koronavirüs endişeleri nedeniyle Çin’den kişisel seyahat izinlerini askıya aldığı haberi tekrar alımları getirse de sonrasında altının bir miktar geri çekildiğini gördük.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’te ‘’Virüsün yayılmasının, 2003 yılındaki SARS epidemiğinde yaşandığı gibi ekonomik sonuçları olabilir’’ açıklamasını yaptı. Bu açıklamalarla birlikte piyasalarda altın hakkında yorumlar da hareketlendi.

Bugün ise ekonomi tarafında ABD FED Faiz Kararları takibimizde olacak. Geçen yıl üç kez faiz indirimine giderek bu noktada duracağının sinyalini veren FED’in bugünkü kararlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. ABD Başkanı Donald Trump’da twitter üzerinden paylaştığı iletide Fed’e yine politika toplantısı öncesinde faiz indirimi için çağrıda bulundu.

Trump ‘’FED akıllı olsun, faiz düşürsün’’ diyerek bugün bankanın olası bir değişikliğe gitmemesinde kendisinin eleştirileri odağında olacağını gösterdi.Gün içerisinde geri

çekilmelerde alımlar devam edebilir.
Destek: 1567, 1559, 1555
Direnç: 1575, 1580, 1587

Altın’da Senaryo Değişiyor mu? – 28 Ocak 2020

Hafta sonu ABD’nin Irak’ta bulunan büyükelçiliğine yapılan roketli saldırı küresel piyasalarda tedirginlik yaratmıştı. Ayrıca Çin’de başladıktan sonra birçok ülkeye yayılan korona virüsünün kontrol altına alınamayışı güvenli limanlara olan talebinde güçlü kalmasını sağladı. Peki altın ne zaman alınmalı?

Hafta başında gelen, virüsün farklı ülkelere de yayılma haberleri endişe yarattığından Altını da güçlü tutuyor. Bugüne baktığımızda ABD tarafında açıklanacak Tüketici Endeksi verisi ekonomik tarafta takip edilecek.

Çin’den ve Dünya Sağlık Örgütünden virüs ile ilgili gelebilecek açıklamalarda önemli olacak. Teknik olarak baktığımızda bir miktar gevşemelerin gelebileceğini düşünüyoruz ancak Altının güçlü görünümünün devam etmesini bekliyoruz.

Destek: 1575, 1567, 1559
Direnç: 1580, 1587, 1593

Altın Haftaya Sert Yükselişle Başladı – 27 Ocak 2020

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen PMI datalarının 51,7 ile bir önceki verinin altında olması gelecekte küresel piyasalarda daralma beklentileri ile emtiada yukarı yönlü hareketlenmenin başladığını gözlemlemiştik. Bundan sonraki süreçte altın çıkacak mı? 

Hafta sonu ise Çin’de başladıktan sonra birçok ülkeye yayılan korona virüsünün kontrol altına alınamayışı ve ABD’nin Irak’ta bulunan büyükelçiliğine yapılan roketli saldırı küresel piyasalarda risk iştahında azalmalara neden olurken güvenli liman algısı ile Altın’ın haftaya yukarı yönlü boşluklu bir açılış yaptığını gözlemledik.

Gün içerisinde orta doğudan gelebilecek haberler ve ABD’den gelecek konut satışları verisi Altın üzerinde hareketlenmelere neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda Altın’ın $1565’lerin altına geçilmediği sürece geri çekilmelerde alım ile değerlendirebiliriz.
Destek: 1575, 1567, 1559
Direnç: 1580, 1587, 1593

Altında Yön Neresi? – 23 Ocak 2020

Küresel piyasalar açısından önem arz eden ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde 1.faz anlaşmanın tamamlanmasının ardından gözlerimiz 2.faz anlaşma öncesi yapılacak görüşmelere çevrilmişken ABD Başkanı Donald Trump’ın AB ile ticarette istediğim sonucu almazsa çok daha yüksek gümrük vergilerini uygulayabileceğini söylemesi iyimser havayı bozan nedenler arasında gösterilebilir. Bu durumda altın piyasası ne olur?

Ayrıca Trump’ın Dolar’ın çok güçlü olduğunu ve faizlerin daha fazla düşürülmesi gerektiğini söylemesi piyasalar açısından önemliydi. Bununla birlikte yeni tip korona virüsü salgınının Çin’de başlayıp ardından ABD, Meksika ve Hong Kong’da görülmesi küresel piyasalarda riskli varlıklardan çıkışlara ve güvenli limanlara girişlere neden oluyor. Teknik olarak baktığımızda, 14 günlük üssel hareketli ortalamaya denk gelen $1550 seviyesi aşağı geçilmediği sürece alımların devam edeceğini düşünüyoruz.

Destek: 1556, 1550, 1547
Direnç: 1562, 1565, 1574

Altın’da Hareketlilik Risk İştahı ile Artıyor! – 21 Ocak 2020

Dün ABD’de piyasaların kapalı olması sebebiyle düşük hacimler ile birlikte emtiada yatay bir hareket gözlemledik. Gece saatlerinde Bağdat’ta bulunan ABD Büyükelçiliğine yakın bölgeye roket saldırıları düzenlendiğine yönelik haberler Altın’ın tekrardan $1568 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. Peki süreç nasıl devam eder, altın artar mı?

Ayrıca bugün Dünya Ekonomik Forumu İsviçre’nin Davos kasabasında başlıyor ve ABD Başkanı Trump’ın da açılış oturumunda katılımcılara hitap etmesi bekleniyor. Davos Zirvesi’nde siyasilerden gelecek açıklamalar Altın üzerinde hareketlenmeyi artırabilir.

Destek: 1563, 1560, 1553
Direnç: 1568, 1572, 1576

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Olive Markets Anlık Haberler sayfasına gitmek için tıklayın! 

Altın Yükselir mi – Artacak mı?

Peki bundan sonraki süreçte altın artacak mı? Bu sorunun cevabını uzun dönemli verebilmek zor. Ancak bazı uzmanlara göre altının yükselişi yönündeki beklentiler daha yüksek. Çünkü altını dengede tutan direnç seviyeleri 1500 dolar seviyesine hızlı bir yükselişle kırılmış durumda. Bu yüzden önümüzdeki günler ons altın fiyatları yükselir mi konusundaki beklentiler de yükseliş yönünde.

Ancak ons altın fiyatlarının hem ABD hem de Çin’den gelen haberlerle etkilendiğini unutmayalım. Bu kısma hakim olmayanlar altın fiyatlarını nelerin etkilediği konusunda detaylı anlatımı bu yazımın devamında bulabilirler.

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde ons altın artacak mı diye bakarken hem FED kararlarını hem de ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarındaki yeni gelişmeleri bekliyor olacağız.

Euro ne olur başlıklı yazımı okuyarak Euro fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz!

Gram Altın Yükselir mi Düşer mi?

Altın fiyatları 16 Eylül 2019 itibariyle, gram altın 276 TL, ons altın ise 1503 dolar seviyelerinde. Peki bundan sonraki süreçte altın fiyatları ne olacak? Yükselecek mi düşecek mi? Bu yazımda detaylı olarak altın fiyatları yorumları ve analizi konusuna değineceğim.

altın ne zaman alınır - altın düşer miYukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere Rahip Brunson’ın serbest bırakılması sonrası azalan gerilim ve TL’nin değer kazanması ile birlikte gram altın fiyatları da 272 seviyesinden 200 seviyesine kadar düşüyor. Ardından TL’nin tekrar değer kaybı yaşayarak 6 seviyelerine kadar çıkması, ABD Merkez Bankası FED’den faiz artırımı ile ilgili sinyallerin gelmemesi ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle Gram Altın uzun bir yükselişe başlıyor. Çünkü bu 3 durum da gram altın fiyatlarının yükselmesine sebep olacak olaylar.

Peki 2020 altın fiyatları ne olur? Bunu cevaplayabilmek için mutlaka ons altın’ın ve dolar’ın gidişatını ve dolayısıyla ABD ve Çin’den gelecek haberleri takip etmek gerekiyor. Ayrıca TL’nin değer kaybı ya da kazanışı da denklemin içinde önem arz ettiğinden dolayı 3 ülke gündemini beraber takip etmek gerekecek.

Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

Bu noktada net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak piyasadaki uzman görüşleri ve güncel yorumlar Ons Altın’nın dengeli şekilde de olsa yükselişine devam etmesi yönünde.

Ayrıca TL’de sıradışı bir değer kazanımı da beklenmediğinden önümüzdeki günlerde gram altının yükselmesi beklenmektedir.

Dolar cephesinden faiz arttırımına dair açıklamalar ya da sinyaller gelmediği sürece ya da Çin ve Huawei’ye yaptırımlar konusunda piyasaları tatmin edici geri adımlar atılmadığı sürece altın yükseliş beklentisi gücünü koruma devam edecektir.

Altın ne zaman alınmalı diye düşünen yatırımcılar, bu beklentilere göre hareket ederse kazançlarını arttırabilir.

Ons Altın ve Gram Altın Fiyatları Neden Farklı?

Dünyada altın fiyatları ons altın üzerinden değerlendirilmekte ve takip edilmektedir. Bir ons altın 31,10 grama denk gelmektedir. Dolayısıyla gram altın bazından ölçerken buna göre hareket edilir. Ancak ülkemizde genelde gram altın üzerinden yatırımlar gerçekleştirilir. Peki gram altın nedir?

Gram altın fiyatları, ons altının 1 gram altın fiyatı alınarak elde edilen değerdir. Dolayısıyla altın fiyatları ne olur konusunda altın analizi çıkarırken gram altın fiyatları için ayrı altın ons fiyatı için ayrı çıkarmak gerekir.

 

Yukarıdaki anlık altın fiyatlarında da görebileceğiniz üzere gram altın fiyatları GAU/TRY  paritesi ile gösterilir. Altın ons fiyatı ise XAU/USD ile gösterilir. X kıymetli metalleri göstermek için kullanılırken AU da altının simgesidir. Altın fiyatları ne olacak, artacak mı düşer mi diye yorum yapmak için gram altın hesaplama yapmayı bilmek lazım. Aşağıdaki bölümde gram altın hesaplama ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Gram Altın Fiyatları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gram altın fiyatları, altının ons değerinin 1 gramının USDTRY paritesi değerine göre hesaplanır. Sizler için aşağıdaki formül görselini hazırladım. Aynı zamanda bu görsel gram altın neden güvenli sorusuna da cevap niteliğindedir.

gram altın fiyatları ne olur
Gram Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Görselde de görebileceğiniz üzere gram altın fiyatları hem ons altındaki gelişmelerden, hem dolardaki gelişmelerden hem de TL’deki gelişmelerden etkilenir. Bu yüzden Dolar Ne Olur başlıklı yazımı da incelemenizi tavsiye ederim. Bunlardan ons altın fiyatları ile dolar fiyatları genellikle ters yönlü hareket eder. Çünkü dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin, ABD karşısında altını para birimi gibi kullanır.

Bu nedenle altın fiyatları Çin’deki gelişmelerden çok etkilenir. ABD ile Çin iki zıt kutup olarak dolar ve altın fiyatlarının genel olarak iki zıt halinde hareket etmesine neden olmaktadır.

Altın Fiyatları Ne Olur? Nelere Göre Hareket Eder?

Altın fiyatları ne olur, yükselir mi yoksa düşer mi konusunda bir öngörüde bulunmak için öncelikle fiyatların nasıl değiştiğini bilmek gerekir. Altın fiyatları nelerden etkilenir? Hangi durumları takip etmek ve dikkat etmek gerekir bunları bilmeliyiz. Haftalık altın yorumları ve tahminleri için bu yazımızı sık sık ziyaret edin.

Altın fiyatları da tıpkı diğer yatırım araçları gibi arz-talep meselesine göre şekillenmektedir. Dolayısıyla fiyatların artması için altına olan talebin artmasını beklemek durumundayız. Altına olan talep genel olarak aşağıdaki şekillerde artar.

 • Mevcut finans sistemine karşı güvenin azaldığı ya da çöktüğü zamanlar
 • Merkez Bankalarının yüksek miktarlarda kağıt para basması ve kağıt paranın değersizleşmesi
 • Kağıt paraya olan güvenin farklı şekillerde düşmesi
 • Küresel jeopolitik risklerin yaşanması (savaş veya küresel gerginlik durumları)

Altın, her zaman güvenli bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Hatta bazılarına göre en iyi yatırım aracı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle finans sistemine olan güvenin azaldığı dönemlerde insanlar altına doğru yönelir. Çünkü mevcut finans sistemine karşı olan güven azalırsa, insanlar paralarını finans kuruluşlarına yatırmaktan çekinecektir. Bu durumda altın alıp saklayarak değerlendirmek daha mantıklı bir yatırım düşüncesi olarak önplana çıkabilir. Ayrıca altını banka hesaplarında saklayanlar da mevcuttur. Banka altın hesabı nasıl açılır? 

Yakın zamanda, 2007 yılında, ABD Mortage sisteminin çökmesiyle beraber 2008 yılında bankacılık krizine dönüşen bir sürece şahit olduk. Daha sonra çözüm üretilememesi veya çözüm, kurtarma paketlerinin gecikmesinden dolayı 2009 yılında küresel bir krize dönüştüğünü gördük. Hatta komşumuz Yunanistan da bu zamanlarda battı. Hala toparlanmaya çalışıyor.

İşte böyle zamanlarda altına olan talep artıyor. Çünkü devletlerin bile battığı, bankaların arka arkaya iflas ettiği bir zamanda tasarruflarını kağıt para olarak değerlendirmek istemezsiniz. Bu durumda altın fiyatları ne olacak? Tabi ki altın fiyatları yükselecektir.

Merkez Bankalarının yüksek miktarlarda kağıt para artması ve likiditenin arttırılması durumunda altın fiyatları ne olur? Bu durumda mevcut kağıt paralar bollaştığı için değersizleşecektir. Ürünlerin fiyatı da artacaktır. Yani enflasyon yaşanacaktır. Böyle bir durumda cebinizdeki para da enflasyondan dolayı değer kaybı yaşayacaktır. Bu değer kaybından kaçınmak için altına olan talep artar. Altın kuru yükselir. Altın tahminleri yaparken bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Küresel jeopolitik risklerin; savaş, nükleer gerginlik gibi durumların yaşanması da insanların altına olan talebi arttırmasına neden olur. Çünkü insanlar dünyanın her yerinde yüzyıllardır geçerli olan altına yönelecektir. Altın yorumu yapmadan önce bu kriterleri göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Altın Neden Güvenilir Yatırım Aracı

altın yükselir miAltın yüzyıllardır güvenilir yatırım aracı olarak görülüyor. Ancak burada anlaşılması gereken gram altındır. Bir üst maddede hangi gelişmeler karşısında gram altın fiyatları ne olur anlattım. Dolar endeksi arttıkça, genelde ons altın da düşer. Böylece bu korelasyonun tam olarak sağlandığı durumlarda TL üzerinde bir değer kaybı veya artışı yaşanmazsa ons altın fiyatları yükselse de düşse de gram altın fiyatları sabit kalacaktır. Çünkü yukarıdaki görselde açıkladığım formül bunu gerektiriyor. Bu nedenle dünya piyasalarını etkileyecek gelişmeler ons altında önemli düşüşler ya da yükselişler yaşatsa da gram altında iken biz bu hareketliliklerden etkilenmemiş olacağız. Ons altın önemli bir düşüş yaşasa da bu durumda genellikle dolar kuru arttığı için gram altın fiyatları yükselebilir.

Zaman zaman ons altın ile gram altın fiyatları arasında ters ilişki görmemizin sebebi tam olarak budur. Bu durum gram altını yüksek kar getirecek bir yatırım olmaktan uzaklaştırabilir. Ancak riskleri de oldukça azaltmış ve güvenilir yatırım aracı olmasını sağlayacaktır.

Altın Düşerken de Yükselirken de Kazanç Sağlayın!

Altın, yatırımcıların en sık kullandığı yatırım araçlarından biridir. Hem yurt içi hem yurt dışında çok yoğun işlem yapılan bir piyasası var. Ticaret hacminin geniş olması altının fiyatında anlık değişimlere yol açar ve bu değişimlerden kar sağlamak mümkündür. Altın hemen hemen bütün piyasalarda geçerliliği olan ve işlem gören bir yatırım enstrümanıdır. Bu piyasalar içinde en çok dikkat çekeni forex piyasasıdır. Çünkü forexde anlık işlem yapılır, fiziki bir alışveriş olmadığı için de zaman kaybı ve yüksek komisyon gibi sıkıntılardan kurulmuş oluruz.

Forexde kazanmanın mantığı fiyat değişimlerinden kar sağlamaktır. Çift yönlü işlem yapabilme imkanı sunan bir piyasa olma özelliğini taşır. Bu şekilde hem altının fiyatı artarken hem de düşerken kar sağlamak mümkündür. Altın fiyatı artarken alış yönünde işlem açarak, düşerken satış yönünde işlem açarak kar elde edilir.

Yanlış duymadınız! Altın fiyatları düşerken de kazanç sağlamanız mümkündür? Nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Bunu aslında fiziki piyasalarda yapmak da mümkündür. Örneğin; altın fiyatları düşer öngörüsünde bulunuyorsanız, bir kuyumcudan 10 gram altın borç alıp diğer kuyumcularda satarak parayı cebinize koyarsınız. Altın fiyatları düşünce de tekrar diğer kuyumculardan 10 gramı toplayıp kendi kuyumcunuza götürüp 10 gram borcunuzu verebilirsiniz. Aradaki düşüş miktarı kadar kazanç sağlamış olursunuz. Tabii bu kıyağı hiç bir kuyumcu yapmaz.

Ancak Forex piyasasında düşüş yönünde işlem açarak altın fiyatları düşerken kazanç sağlamak mümkündür. Arka planda yukarıda anlattığım mantık gerçekleşmiş olur. Fiyatlar istediğiniz seviyeye düştüğünde ise işlemi kapatarak kar elde edebilirsiniz. Olive Markets, XM ve FXPro gibi güvenilir şirketler benim listemde ilk sıralarda. Bu şirketler ile incelemelerimi okuyabilir, avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda hesap aç butonu üzerinden numaranızı bıraktığınızda müşteri temsilcileri de sizi bilgilendirebilir.

Örneğin; gram altın 150 lira iken düşüş yönünde işlem açtığınızı düşünelim. Gram altın 150’den 147’e düştüğünde 3 liralık bir hareket söz konusu olacak. Eğer bu işlemi forex piyasasında 50 kaldıraçla gerçekleştirirseniz 150 liralık bir kazanca ulaşmış olursunuz. (3×50=150 TL kazanç)

Altın Fiyatları Ne Olur Uzman Görüşleri Neler?

Altın fiyatları ne olur konusuna cevap verebilmek için hem altın fiyatlarını hem de dolar fiyatlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Dolayısıyla hem Çin’den gelecek ekonomik verileri hem de ABD’den gelecek ekonomik veriler takip edilmeli. Eğer gram altından söz ediyorsak işin içine TL fiyatları ve Türkiye’de açıklanan ekonomik veriler de giriyor.

Bu konuda derinlemesine bilgi almak için yazımızın günlük altın analizlerinden oluşan kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

Altın almadan önce altın fiyatları grafiği iyi incelenmelidir. Ayrıca altın analizleri takip edilmelidir. Gram altın mı ya da ons altın mı alacağınıza göre altın ne zaman alınmalı sorusunun cevabı değişir. Çünkü ikisi farklı yönlerde hareket edebilmektedir. Detaylı bilgi için yazımı inceleyebilirsiniz.

Altın Bu Hafta Ne Olur?

Bu hafta altının durumunu merak ediyorsanız yazımızın içinde günlük altın analizlerini bulabilirsiniz. Analizler günlük olarak yüklenmekte ve güncel gelişmeleri içermektedir. Altının bu haftaki durumu ile ilgili somut veriler sunmaktadır.

 

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 YORUMLAR

  • Nasıl başlasam diye düşünüyorsanız altın hesabı nedir yazımı okuyabilirsiniz. Ne zaman alıp ne zaman satsam diye düşünüyorsanız da altın fiyatları ne olur yazım var. Takip edebilirsiniz.

 1. Merhaba Deniz Bey;
  Öncelikle bu işe daha yeni başlayanlara ücretsiz bir destek verdiğiniz için sizlere ve sizi bu günlere getiren güzel aileye çok teşekkür ederim. Birkaç araştırma yaptım altın fiyatlarının dolarda artış olması beklentisi nedeniyle düşebileceği bilgisine ulaştım. Doğruluğu var mıdır? Var olan nakit yatırımım faiz oranları düştüğü için bankada askıda kaldı diyebilirim. Altın olarak yıllık bir yatırım düşünüyorum. Yatırımım cumhuriyet yada reşat olarak olsun istiyorum. Gördüğünüz gibi hangi konuda ne yapmam gerektiğini halen anlayamadım. Bazı yerlerde yastık altı olmasın banka tarafında yapılsın diyorlar güvenemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Selim Bey, Altın fiyatları ne olur yazımda bu konulara değindim. Yine altın hesabı nasıl açılır başlıklı yazımda da bankaların altın hesaplarına değindim. Onları okuyabilirsiniz.

   Dolar ve Ons Altın genel olarak ters yönlü ilişki içinde dolayısıyla doların yükselmesi (USDTRY değil Dolar endeksi) Ons altının düşmesine sebep olabilir ama doların kesinlikle yükseleceği konusu şuan için bir varsayımdan ibaret. Gram altın ise hem doların yükselmesiyle hem de onsun yükselmesiyle hem de TL’nin değer kaybıyla yükselen bir şey.

   Cumhuriyet, reşat gibi şeyler yerine gram altına yönelirseniz işçilik kaybı gibi kayıplarınız da olmaz bozdururken.

   Bankadan altın almak hem alım satım farkı olarak daha avantajlıdır hem de güvenlik açısından. Siz güvenemiyorum demişsiniz ama aldığınız altını evde saklamak daha güvenli değil.

   • Deniz Bey Kattığınız değerler için çok teşekkür ederim. Yorumunuz sonrası Banka aracılığıyla TFX Target e geçiş yaptık. Bugün Fiyat düşüşünden yararlandığımı düşünüyorum. Hayırlısı bundan sonraki sürekler de artık deneyim kazanarak göreceğiz.

  • Lütfen Altın Fiyatları Ne Olur başlıklı yazımda bu yorumu yapın. Son 10 seneye bakacak olursa gayet güzel olurdu. Ama önümüzdeki 10 senenin bir garantisi yok. Ben bu konuda size şu olur gibi net bir şey söyleyemem.

 2. geçmiş 10 yıllık grafiklere baktığımızda altın herzaman yılbaşına 15-20 gün kala dan itibaren noel tatili bitimine kadar yani yılbaşına kadar düşmüş. ocak ayında da yükselme trendine girmiştir